A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maroko - Diskuze

Původní dotaz

Džebel Toubkal

13.03.2008 07:50:35 | Lucíí
Lucíí
Má někdo zkušenosti s výstupem na tuto horu?Zajímali by mě informce ohledně náročnosti treku, přespání zde, botách vhodných pro výstup, či jaké je zde klima (na vrcholku prý může být i sníh).Pište prosím i osobní zážitky ;-)
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
weis 02.07.2013 17:32
Re: Džebel Toubkal  

dobra jsi tedy!!!! (((clap)))
pekne pocteni, dik za to. Ja bych tam nevylezla ani za nic haha, Lezla jsem na asi 150m dunu v Erg Chebbi a to mi stacilo :-P, pohled byl ale nadherny.
mas tady fotky z toho vlastne? jsem nekoukala, tak doufam, ze ano anebo sem das, at vidim, jak to tam vypada cestou.

kouzloorientu
25.06.2013 19:26 88.100.88.***
goropes 14.02.2011 12:38
RE: Džebel Toubkal  

Zdeněk P: byl jsem v Setti Fathma před 10.unora 2011 a šli jsme výstup na hřeben na jih od vesnice. Asi po 2 hodinách jsme byli na prvním hřebenu, kolem 3100m vysoko. Pak jsme to z časových důvodů museli otočit. Sníh žádný, teplota nahoře byla odpoledne kolem 10°C. Nad námi byl ještě druhý hřeben 3800m, tam už byl sníh.
Lezení místo až UIAA 2, ale dá se to obejít, pokud ve stěně nezabloudíte.
Měli jsme grand-taxi z Marrakeche do Setti Fathma na celý den za 400dh, řidič byl Berber, perfektní chlap, odchytili jsme ho na Bab Doukala.
Nevíte jestli do Setti Fathma jede i autobus? (myslím, že jsme zahlédli linku 25, ale nejsme si jistí) a odkud a za kolik případně jezdí? (určitě se chceme vrátit, Ourika byla super!)

• Anonym (1)
weis 12.02.2011 12:00
RE: RE: Džebel Toubkal  

Ahoj IG, to jste dobri tedy, dik za bezvadnou zpravu o vasem vylezu. Ja bych tam nevylezla ha ha, je to na me moc vysoko a funela bych jako ... :-D

• Anonym (1)
  • Anonym (1)
ig
10.02.2011 20:30 217.73.20.***

ahoj. na Toubkal sme s priatelkou liezli 7.1.2011. bolo to asi takto>

6.1. sme sa z Marakesa prepravili s Grand Taxi do Imlilu (cca 1h30min cesta, cena 200Dh spolu). v taxiku sme boli iba dvaja, nie ako zvyknu domorodci, dvaja na spolujazdcovom sedadle a styria vzadu.
v Imlile sme ubytovanie nemali, vystupili sme pri hlavnom parkovisku a podla Lonely Planet sprievodcu sme sa pytali na ubytovanie v Cafe Hotel Aksoal (ak sa nemylim). izbu mali samozrejme volnu. nevedeli sme este, ako a ci vobec pojdeme na dalsi den na Toubkal. pytali sme sa naokolo na sprievodcu, co pocul jeden par z Walesu. oni sprievodcu mali a mohli sme si ho s nimi zaplatit tak, ze naklady sa namiesto dvoch, rozpocitaju na styroch ludi. sprievodca bol super (cena 250Dh/den, vola sa Abdou Aitidar. kontakt mi sem nechce vlozit, ze nemozem mailovu adresu vkladat.

vystup bol dvoj denny.
den1> zaciatok z Imlilu (1800 m.n.m.) o cca 8 hod. rano do Toubkal Refuge (3200 m.n.m.), kde sme boli o cca 14 hod. poobede. vystup je jednoduchy, vyslapane chodniky, schodovity teren, kamene, klasicke horske "zig-zaggy". nieco ako na Rysy alebo Krivan v vo Vysokych Tatrach. o ubytovanie v Toubkal Refuge sa postaral Abdou. den predtym alebo v ten den zavolal, ze prideme, 5 osob. posledny usek cca 300m pod chatou bol sneh, inac nie. na snehu odporucam macky (crampons) na nohy. tie sa daju v Imlile pozicat na 300Dh/den/2 osoby (2pary maciek a dva cepiny (axe)). ja som si macky nedal, lebo sa mi uz nechcelo ich instalovat na nohu a smykalo to. ostatny sekali cepinmi do snehu/ladu diery.

den2> od cca 7:30 rano z Toubkal Refuge (3200 mnm) s mackami uz na nohach smer vrchol. 90% cesty od chaty na vrchol bol sneh/lad. macky urcite trebalo!!! poslednych 10% sneh uz nebol. boli kamene, sutina. macky som si nechal, nebolo treba, no opat sa mi ich nechcelo davat dole. na vrchole (4167 mnm) sme boli o cca 12 hod. na obed. 20 min. sme tam pobudli a isli naspat do Refuge (3200 mnm). v Refuge sme boli o cca 14:30 a rozhodli sme sa kvoli tomu, ze sme mali zajednanu dalsiu noc v Imlile v hoteli, ist hned dole do Imlilu. o 15:00 sme vyrazili a v Imlile sme boli o cca 19:30. dole sme mali velmi rychle tempo aby sme stihli co naviac prejst za svetla. stihli sme to len tak tak. o 18 sa uz stmievalo a akurat sme presli usek, kde boli vacsie kamene ako schody, co by za tmy aj s celovkou mohlo byt na vytknutie kotnika.

pocasie sme mali perfektne, na vrchole mohla byt 0`C, cely cas nam svietilo slnko. 2 dni je minimum aj co sa tyka kondicie a casu ale tiez kvoli aklimatizacii. ja som to citil v Toubkal Refuge v hlave, aj ked som sa tam pohyboval po schodoch. na druhy den uz OK. ja mam 29r. sportujem casto. to len aby ste si vedeli spravit obraz. na druhy den som bol uplne v pohode. nasi kumpani s Walesu mali na druhy den problemy s bolestou hlavy a nevolnostou. veci si na druhy den nechavate v Refuge. kolega z Walesu si vzal batoh, tak som mu ho potom niesol ja. co sa mi v maroku za cely cas a v horach duplom najviac osvedcilo boli aspon dve kvalitne termosky. my sme mali jednu 0.5L a jednu 0.75L a vlastne sacky s cajom na jeho pripravu do nich. vodu uvarite hocikde a ten teply caj cely den a hlavne noc a tiez na vrchole bol na nezaplatenie. tiez malickosti ako orechy, figy, datle a podobne veci na energiu, ktore vsade v maroku kupite na kazdom kroku za lacne peniaze.

mimochodom, hotel v Imlile nas vysiel na 150Dh pre oboch dokopy. sprcha na chodbe a zial turecke WC tiez. sprcha bola +10Dh na osobu.

super vylet! vrele odporucam! skveli ludia, no pozor na prilis horlivych obchodnikov.

Zdeněk P. 06.02.2011 23:52
Džebel Toubkal  

V průvodci Rough Guide jsem našel zmínku o Djebel Yagour , dá se tam jít na jednodenní tůru z Setti Fatmy. V březnu je to asi nesmysl, ale i tak - dá se to jít?

• Anonym (1)
.xenie. 29.07.2009 05:57
Džebel Toubkal  

Nepripojila se mi k minulemu prispevku fotka z duvodu meho mizerneho bezdrat. pripojeni k internetu, tak to zkousim jeste jednou. Jedna se o chatu Toubkal (3200 m.n.m.)

• Anonym (2)
.xenie. 28.07.2009 20:34
Džebel Toubkal  

V Maroku jsem ted byla na prelomu dubna a kvetna a na Džebel Toubkal jsme taky lezli. My jsme ten vystup meli rozdeleny na 2 dny. (Velice obdivuju tady Pacu, ze to zvladli z Imlilu na vrcholek za 1 den, to ja bych tam asi nekde vypustila plíce. :-)) A to jsme lezli z Aroumdu, coz je vesnice jeste nad Imlilem. Na tezke veci jsme meli pronajate muly, osobni veci+vodu jsme si nesli v batuzku na zadech. Prvni den jsme vylezli na chatu Toubkal (3200 m.n.m., viz foto), tam jsme prespali a druhy den brzo rano se lezlo na vrcholek Toubkalu a hned zpatky dolu do Aroumdu. Nahore byla mistami snehova pole a chumelilo. Nekteri Spanele dokonce meli na sobe mačky. 8-O Rozhodne doporucuji teple obleceni, cepici, rukavice a poradny pohory. Lucíí, jestli jsi tam už byla tak napiš, jak ty jsi to zvladla. :-)

• Anonym (1)
Paca 09.09.2008 21:14
RE: RE: Džebel Toubkal  

Amira, ano. Přesně jak jsem napsal. Ráno ještě za tmy z Imlilu a večer zas za tmy zpátky do Imlilu. :-) Den na aklimatizaci by se hodil, ale to by člověk musel jet do Maroka individuálně a ne s ck jako my.

• Anonym (1)
  • Anonym (1)
Amira 26.08.2008 07:42

Paca, vy jste vylezli na DT a zpět za 1 den? 8-O 8-O 8-O No, my tam chtěli původně taky šplhat, ale po té, co všichni doporučovali, že je tam potřeba nějakej den navíc na aklimatizaci, tak jsme to vzdali, protože jsme tomu něktěli obětovat víc dnů, takže jsme uělali jen okružní cestu kolem Imlilu, ale to bylo taky pěkný. Přespávat se dá i u místních ve vesničkách. Mají k tomu přizpůsobeny prostory. Nevím sice, zda to je na černo nebo oficiálně, ale jde to.

• Anonym (1)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu