A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maroko - Marakéš - Průvodce

Marakéš je opravdu jedním z nejfantastičtějších měst v Maroku. Je to nekorunované hlavní město jižního Maroka, ne však tak kosmopolitní jako Casablanca či Rabat. Marakéš je více africký, pouštní a berberský.
Turistická lákadla: Djemaa el-Fna, Súky, Kotúbijská mešita, Palais el-Badi, Palais de la Bahia, Marakéšské muzeum, Zahrady

Marakéš je z jedné strany obklopen pouští, z druhé strany zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Pokud sem nepřijedete v létě, můžete ze samotného města vidět zasněžené hory. Najdete zde opravdu úchvatnou atmosféru. Typickou barvou města je barva červená, kterou nesou všechny marakéšské historické budovy a opevnění.

Djemaa el-Fna

Toto náměstí je ústředním bodem celé mediny a je to také jedna z nejzajímavějších podívaných pod širým nebem na světě. Nejpůsobivější je Djemaa el-Fna v noci, kdy se rázem promění ve velké místo gurmánských zážitků. Místní kuchaři vám na počkání uvaří marockou specialitu, která se mísí s francouzskou kuchyní. Mnoho místních i turistů se zde večer po soumraku stravuje. Najdete zde i pojízdné stánky s pomeranči. Na počkání vám místní prodavač udělá pravý pomerančový džus, jehož cena nepřesáhne 8 Kč.

Toto náměstí je opravdu okouzlujícím místem. Můžete zde vidět prodavače koření, jídla, hadích kůží, bylinek, výrobků z kůže či z kovu, žongléry, zaříkávače hadů, vykládače karet nebo muslimské ženy zdobící henou cizinky.

Súky

Na Djemaa el-Fna navazují pravé marocké trhy – súky. V Marakéši je těchto súků nespočet. Najdete zde trh s koberci, textiliemi, dále súk s koženými výrobky, s kovářskými výrobky, se šperky, s pochutinami nebo s kořením. Vine se zde nespočet uliček, všelijak zatočených nebo slepých. Není snadné se zde orientovat, proto když se ztratíte, držte se davu.

Kotúbijská mešita

Minaret této mešity je 70 m vysoký a je to styčný bod celé Marakéše. Mešita byla postavena na základech jiné mešity ve 12. století. Její minaret je ze tří nejproslulejších minaretů na světě (k prvním dvěma patří Tour Hassan v Rabatu a Giralda ve španělské Seville) tím nejlépe zachovaným. Minaret je postaven v marocko - andaluském stylu. V době jejího vzniku byla mešita pokrytá malovanou omítkou a mozaikami. Dnes již barevnou výzdobu na minaretu nenajdete, přesto se na ní zachovaly ozdobné desky, které mají každou stranu jinou a jsou typickou ukázkou islámského umění. Okolo mešity jsou zahrady, do kterých je volný vstup. Jejich návštěvu rozhodně oceníte v teplých letních měsících.

Palais el-Badi

Tento palác je nejzajímavější ze všech paláců v Marakéši. Byl postaven v 16. století a v době svého vzniku byl považován za jeden z nejnádhernějších na světě. Na jeho stavbu byly použity materiály až z daleké Indie a italský mramor. V 17. století byl palác Mulájem Ismailem vydrancován a stavební materiál byl převezen na stavbu nového hlavního města Miknásu . Dnes je palác v rozkladu, přesto zde najdete krásné, napůl rozbořené zdi, na kterých s oblibou sídlí čápi. Nedaleko paláce se dostanete do podzemních chodeb. Pokud je navštívíte, neměli byste zapomenout na baterku.

Palais de la Bahia

Tento palác byl postaven ke konci 19. století a sloužil jako rezidence vrchního vezíra sultána Musáje al-Hasana I. Po jeho smrti byl palác vypleněn, ale později byl opět zrestaurován. Jedná se o stavbu s kašnami, sály, zahradami a řadou nádvoří. Pro turisty není palác celý otevřen, protože jeho část stále využívá královská rodina.

Marakéšské muzeum

Muzeum se nachází ve zrekonstruovaném riádu – bohatém městském domě z 19. století. V domě se nacházejí výstavy z oblasti umění a řemesel. Interiér domu je velmi dobře zachován, proto zde můžete vidět, jak kdysi takový přepychový riád vypadal.

Zahrady

V Marakéši se nachází bezpočet nádherných zahrad s chodníčky a zavlažovacími kanálky. Zahrady jsou dobře udržované a připomínají vám jakousi oázu ve vyprahlé části této země. Všechny zahrady jsou volně otevřené a můžete si v nich odpočinout na lavičkách.

Marakéš 1 (nahrál: admin)
Marakéš 1
Marakéš 2 (nahrál: admin)
Marakéš 2
Marakéš 3 (nahrál: admin)
Marakéš 3
Koutoubia - Minaret této mešity je téměř sedmdesát metrů vysoký, za jasného rána viditelný na míle daleko a je také nejstarší a nejzachovalejší ze tří velkých  Almohadských věží (další jsou Hassanova věž v Rabatu a Giralda v Seville). Jeho proporce - šířka k výšce 1:5 - daly základ klasickému marockému designu. Jeho velikost je výjimečná a čím déle tu zůstanete a zvyknete si na něj, tím vyjímečnější vám bude připadat.
Práce na minaretu pravděpodobně začaly krátce po dobytí města Almohady kolem roku 1150 a byly dokončeny sultánem Yacoubem El Mansourem (1184 - 1199). Minaret má mnohé rysy, později rozšířené v celé marocké architektuře - široký pruh keramické mozaiky u vrcholu, pyramidální zoubkovaný merlon (cimbuří), vyrůstající z vrcholu, užití darj w ktarf (motiv tváře a ramene) a dalších motivů - a také zde bylo zavedeno střídavé zdobení na jednotlivých průčelích. (nahrál: Petr Kubík)
Koutoubia - Minaret této mešity je téměř sedmdesát metrů vysoký, za jasného rána viditelný na míle daleko a je také nejstarší a nejzachovalejší ze tří velkých Almohadských věží (další jsou Hassanova věž v Rabatu a Giralda v Seville). Jeho proporce - šířka k výšce 1:5 - daly základ klasickému marockému designu. Jeho velikost je výjimečná a čím déle tu zůstanete a zvyknete si na něj, tím vyjímečnější vám bude připadat. Práce na minaretu pravděpodobně začaly krátce po dobytí města Almohady kolem roku 1150 a byly dokončeny sultánem Yacoubem El Mansourem (1184 - 1199). Minaret má mnohé rysy, později rozšířené v celé marocké architektuře - široký pruh keramické mozaiky u vrcholu, pyramidální zoubkovaný merlon (cimbuří), vyrůstající z vrcholu, užití darj w ktarf (motiv tváře a ramene) a dalších motivů - a také zde bylo zavedeno střídavé zdobení na jednotlivých průčelích.
Jemaa El Fna - zaklínači hadů - Toto náměstí patrně hrálo svoji roli již od prvních dnů založení města. Často bylo ústředním místem povstání a každých pár let se objeví plány na jeho zrušení a přestěhování někam za městské zdi. To se ve skutečnosti stalo brzy po dosažení nezávislosti roku 1956, kdy nová \"modernistická\" vláda otevřela na části náměstí obilní trh a ze zbytku se snažila vytvořit parkoviště.
Plán však vydržel pouhý rok. Turismus začal upadat a vůbec to byla jasně nepopulární změna, neboť zmizelo důležité společenské místo a mizel i nezbytný odraz minulosti.
Jak řekl Paul Bowles, bez Jemaa El Fna by byl Marrákeš jen dalším marockým městem.
 (nahrál: Petr Kubík)
Jemaa El Fna - zaklínači hadů - Toto náměstí patrně hrálo svoji roli již od prvních dnů založení města. Často bylo ústředním místem povstání a každých pár let se objeví plány na jeho zrušení a přestěhování někam za městské zdi. To se ve skutečnosti stalo brzy po dosažení nezávislosti roku 1956, kdy nová \"modernistická\" vláda otevřela na části náměstí obilní trh a ze zbytku se snažila vytvořit parkoviště. Plán však vydržel pouhý rok. Turismus začal upadat a vůbec to byla jasně nepopulární změna, neboť zmizelo důležité společenské místo a mizel i nezbytný odraz minulosti. Jak řekl Paul Bowles, bez Jemaa El Fna by byl Marrákeš jen dalším marockým městem.
Jemaa El Fna - Večer se náměstí mění na skutečný karneval hudebníků, klaunů a pouličních bavičů.
Také se pokryje spoustou světel, kouře z připravovaných jídel a stánků s občerstvením. (nahrál: Petr Kubík)
Jemaa El Fna - Večer se náměstí mění na skutečný karneval hudebníků, klaunů a pouličních bavičů. Také se pokryje spoustou světel, kouře z připravovaných jídel a stánků s občerstvením.
Muzeum Marrákeše - Muzeum je umístěno v paláci Dar Mnebbi z pozdního 19. století. Palác byl postaven pro Mehdi Mnebbiho, ministra obrany za vlády Moulaye Abdelazize (1894 - 1908), jenž se později stal marockým ambasadorem v Londýně, po té se usadil v Tangieru a prodal svůj palác T\'hami El Glaouiovi, marrákešskému pašovi. Po získání nezávislosti roku 1956 byl palác zkonfiskován státem a po mnoho let chátral. (nahrál: Petr Kubík)
Muzeum Marrákeše - Muzeum je umístěno v paláci Dar Mnebbi z pozdního 19. století. Palác byl postaven pro Mehdi Mnebbiho, ministra obrany za vlády Moulaye Abdelazize (1894 - 1908), jenž se později stal marockým ambasadorem v Londýně, po té se usadil v Tangieru a prodal svůj palác T\'hami El Glaouiovi, marrákešskému pašovi. Po získání nezávislosti roku 1956 byl palác zkonfiskován státem a po mnoho let chátral.
Medersa Ben Youssef  - Stejně jako medersy ve Fesu měla i Ben Youssef merenidské základy a byla založena sultánem Abou El Hassanem ve čtrnáctém století. Za vlády Saadovců však byla téměř kompletně přestavěna a jejich komplikované, Andalusií ovlivněné umění zanechalo na mederse nepřehlédnutelné stopy.
 (nahrál: Petr Kubík)
Medersa Ben Youssef - Stejně jako medersy ve Fesu měla i Ben Youssef merenidské základy a byla založena sultánem Abou El Hassanem ve čtrnáctém století. Za vlády Saadovců však byla téměř kompletně přestavěna a jejich komplikované, Andalusií ovlivněné umění zanechalo na mederse nepřehlédnutelné stopy.
Medersa Ben Youssef - Takto mohlo vypadat vybavení studentského pokoje v dobách fungování medersy. (nahrál: Petr Kubík)
Medersa Ben Youssef - Takto mohlo vypadat vybavení studentského pokoje v dobách fungování medersy.
Koubba Almoravidů - Koubba je vlastně malá hrobka marabouta (svatého muže). Koubbu Almoravidů lze snadno minout, neboť na první pohled vypadá jen jako trošku větší kupole a hrstka různě tvarovaných dveří a oken.
Je to však jediná nepoškozená stavba z doby Almoravidů, tvořící základy veškeré marocké architektury.
Při pohledu do interiéru koubby s důmyslným motivem čtverce a hvězdicovitého osmihranu se jistě ztotožníte s chvalořečením historiků islámského umění, kteří v této budově, původně zřejmě přistavěné jako umývárna ke staré mešitě Ben Youssef, nalézají silné a nebývalé vyjádření formy.
 (nahrál: Petr Kubík)
Koubba Almoravidů - Koubba je vlastně malá hrobka marabouta (svatého muže). Koubbu Almoravidů lze snadno minout, neboť na první pohled vypadá jen jako trošku větší kupole a hrstka různě tvarovaných dveří a oken. Je to však jediná nepoškozená stavba z doby Almoravidů, tvořící základy veškeré marocké architektury. Při pohledu do interiéru koubby s důmyslným motivem čtverce a hvězdicovitého osmihranu se jistě ztotožníte s chvalořečením historiků islámského umění, kteří v této budově, původně zřejmě přistavěné jako umývárna ke staré mešitě Ben Youssef, nalézají silné a nebývalé vyjádření formy.
Palác El Badi - Ačkoli je dnes v troskách a zasazený mezi červené pisé zdi, stále toho z El Badi zbylo dost, aby bylo jasné, že jeho jméno - \"Neporovnatelný\" - vůbec nebylo neskromné.
Jeho velikost, společně se zasutými zahradami a obrovským, devadesát metrů dlouhým bazénem, je nepřekonatelná, a náhodné zbytky zellije a omítky stále evokují výzdobu, která byla zřejmě stejně bohatá, jako ta na saadovských hrobkách. (nahrál: Petr Kubík)
Palác El Badi - Ačkoli je dnes v troskách a zasazený mezi červené pisé zdi, stále toho z El Badi zbylo dost, aby bylo jasné, že jeho jméno - \"Neporovnatelný\" - vůbec nebylo neskromné. Jeho velikost, společně se zasutými zahradami a obrovským, devadesát metrů dlouhým bazénem, je nepřekonatelná, a náhodné zbytky zellije a omítky stále evokují výzdobu, která byla zřejmě stejně bohatá, jako ta na saadovských hrobkách.
Palác El Badi - Když si sultán ověřoval při slavnostním otevření, jak na návštěvníky působí jeho nový palác, zeptal se na názor svého dvorního šaška. \"Sidi\", odpověděl ten muž, \"z toho bude jednou nádherná ruina.\" (nahrál: Petr Kubík)
Palác El Badi - Když si sultán ověřoval při slavnostním otevření, jak na návštěvníky působí jeho nový palác, zeptal se na názor svého dvorního šaška. \"Sidi\", odpověděl ten muž, \"z toho bude jednou nádherná ruina.\"
Hrobky Saadovců - Něco jako pohřebiště existovalo za královským palácem i před Saadovci, ale zde jsou nejstarší hrobky datovány od roku 1557 a všechny hlavní stavby vznikly za vlády sultána Ahmeda El Mansoura.
Toto místo je vlastně současníkem medersy Ben Youssef a při pohledu na něj se před vašimi zraky odhalí záblesky bývalého bohatství a výstřednosti paláce El Badi. 
To že hrobky unikly systematickému plundrování Moulaye Ismaila bylo pravděpodobně dáno jeho pověrčivostí, neboť se spokojil se zničením celého okolí, kromě tmavého vchodu ze strany mešity. 
 (nahrál: Petr Kubík)
Hrobky Saadovců - Něco jako pohřebiště existovalo za královským palácem i před Saadovci, ale zde jsou nejstarší hrobky datovány od roku 1557 a všechny hlavní stavby vznikly za vlády sultána Ahmeda El Mansoura. Toto místo je vlastně současníkem medersy Ben Youssef a při pohledu na něj se před vašimi zraky odhalí záblesky bývalého bohatství a výstřednosti paláce El Badi. To že hrobky unikly systematickému plundrování Moulaye Ismaila bylo pravděpodobně dáno jeho pověrčivostí, neboť se spokojil se zničením celého okolí, kromě tmavého vchodu ze strany mešity.
Marakéš - súk (tržnice) (nahrál: Jana Peksová)
Marakéš - súk (tržnice)
Marakéš - súk (tržnice) (nahrál: Jana Peksová)
Marakéš - súk (tržnice)
Marakéš za deště (nahrál: Jana Peksová)
Marakéš za deště
Marakéš - Kotúbijská mešita (nahrál: Jana Peksová)
Marakéš - Kotúbijská mešita

Poslední editace textu: 15.7.2015 21:44
REKLAMA