A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maroko - Rabat - Průvodce

Rabat je hlavním městem celé země. Je v podstatě stejně kosmopolitní jako Casablanca a díky tomu, že není hospodářským tygrem celé země, je v podstatě klidnější. Starý Rabat je obehnán ohromnými hradbami, což svědčí i o jeho významu v minulosti. Za řekou, co byste kamenem dohodili, je další město - Salé.
Turistická lákadla: Archeologické muzeum v Rabatu, Udájský kasbah, Hassanova věž, Chellah, Golf a surfing.

Archeologické muzeum v Rabatu

Je to jedno z nejlepších muzeí v Maroku, ve kterém najdete archeologické vykopávky z římské doby, jež byly nalezeny po celém Maroku. Jsou tady ovšem i nálezy z dob nejstarších – z doby kamenné.

Udájský kasbah (Kasbah des Oudaias)

Udájský kasbah byl postaven na útesu s výhledem na ústí řeky a Atlantský oceán. Jedinou nevýhodou je, že silniční obchvat města vede přímo za vstupem. Hlavním vchodem je brána Mohadovců, postavena v roce 1195. Nachází se zde plno domů postavených arabskými uprchlíky ze Španělska a nejstarší mešita Rabatu z 12. století.

Ze Signální plošiny (Plateforme du Sémaphore) můžete po schodech sestoupit na pláž anebo do Andaluských zahrad. Zahrady i palác jsou dnes součástí muzea marockého umění Museé des Oudaia.

Hassanova věž a mauzoleum Modameda V.

Podle různých průvodců je nejvýznamnější památkou v Rabatu Hassanova věž (Le Tour Hassan), která se tyčí nad mostem přes řeku. Jedná se o obrovský minaret, vysoký 44 metrů, který se začal stavět v roce 1195 za vlády dynastie Mohadovců. K minaretu patřila i mešita, která ovšem byla téměř zničena zemětřesením v roce 1755. U věže se nachází i mauzoleum Mohameda V.

Chellah

Za městskými hradbami se nacházejí ruiny římského města Sala-Colonia. Najdete zde zbytky Jupiterova chrámu, fórum, lázně, ale i bazén, který zabezpečoval rozvod vody. Kromě antických památek zde najdete i islámský komplex s polorozpadlou mešitou, minaretem, medersou a hrobkami svatých mužů. Celý komplex byl ovšem zničen zemětřesením v roce 1755, proto zde uvidíte jen pozůstatky.

Golf a surfing

V Rabatu se nachází i jedno z nejlepších golfových hřišť v Maroku – Royal Dar es-Salaam Golf Course, které obsahuje tři hřiště, jež jsou částečně lemovaná sloupy z římského Volubilis. Každoročně zde probíhá pohár Hassana II. Rabat je též dobrým místem pro surfování. Najdete zde Oudayas Surf Club, který založil samotný král Mohamed VI.

Nedostavěná mešita - Minaret Hassanovy mešity. Tu navrhl El Mansour jako hlavní ozdobu nového vladařského města, nebyla však za jeho života dokončena a po jeho smrti roku 1199 byla opuštěna. Halu mešity zničilo zemětřesení v roce 1755. (nahrál: Petr Kubík)
Nedostavěná mešita - Minaret Hassanovy mešity. Tu navrhl El Mansour jako hlavní ozdobu nového vladařského města, nebyla však za jeho života dokončena a po jeho smrti roku 1199 byla opuštěna. Halu mešity zničilo zemětřesení v roce 1755.
Mauzoleum Mohammeda V. - Mauzoleum Mohammeda V.
======================
Mauzoleum navrhl vietnamský architekt Vo Toan a jeho výstavba se stala jedním z nejprestižnějších projektů moderního Maroka.
Pro maročany představuje významnou svatyni a jde o jednu z mála náboženských institucí, které může navštívit i nemuslim. (nahrál: Petr Kubík)
Mauzoleum Mohammeda V. - Mauzoleum Mohammeda V. ====================== Mauzoleum navrhl vietnamský architekt Vo Toan a jeho výstavba se stala jedním z nejprestižnějších projektů moderního Maroka. Pro maročany představuje významnou svatyni a jde o jednu z mála náboženských institucí, které může navštívit i nemuslim.
Kasbah des Oudaias - pohled od Salé - Místo prvního ribatu a pevnosti v době vlády Almohadů, Merenidů i Andalusanů, představuje zvláštní, minulost silně evokující čtvrť.
Hlavní vstup do kasby - Bab Oudaia - je zřejmě nejkrásnější branou v celém islámském světě. Za hradbami sídlí v paláci ze 17. století Muzeum marockého umění a je zde také nádherná andaluská zahrada. (nahrál: Petr Kubík)
Kasbah des Oudaias - pohled od Salé - Místo prvního ribatu a pevnosti v době vlády Almohadů, Merenidů i Andalusanů, představuje zvláštní, minulost silně evokující čtvrť. Hlavní vstup do kasby - Bab Oudaia - je zřejmě nejkrásnější branou v celém islámském světě. Za hradbami sídlí v paláci ze 17. století Muzeum marockého umění a je zde také nádherná andaluská zahrada.
Palácové muzeum obklopené Andaluskými zahradami - Muzeum umění se nachází v pevnosti Oudaias a je obklopeno Andaluskými zahradami. (nahrál: Petr Kubík)
Palácové muzeum obklopené Andaluskými zahradami - Muzeum umění se nachází v pevnosti Oudaias a je obklopeno Andaluskými zahradami.
Palácové muzeum - Palác pochází ze 17. století a je dalším z řady, které nechal postavit Moulay Ismail, první sultán od dob vlády Almohadů, který dosáhl jednotné vlády nad zemí. (nahrál: Petr Kubík)
Palácové muzeum - Palác pochází ze 17. století a je dalším z řady, které nechal postavit Moulay Ismail, první sultán od dob vlády Almohadů, který dosáhl jednotné vlády nad zemí.
Kasbah des Oudaias - Kasba je vzdušná, vesnici připomínající čtvrť, po které se lze příjemně procházet. Vzdálenost z jednoho konce na druhý nepřesahuje 150m. (nahrál: Petr Kubík)
Kasbah des Oudaias - Kasba je vzdušná, vesnici připomínající čtvrť, po které se lze příjemně procházet. Vzdálenost z jednoho konce na druhý nepřesahuje 150m.
Bab Oudaia - Výzdoba brány je založena na typicky islámském rytmu, který vytváří napětí mezi překypujícím rozpětím oblouků a těžkým ohraničujícím obdélníkem samotné brány.
Základní prvek brány tvoří pochipitelně oblouk, který se v tomto případě představuje sled tří, postupně stále zdobenějších oblouků. Po prvním - prosté podkově - následují dva bohatě zdobené. Ten vnější je vyzdoben typicky almohadským motivem darj w ktarf (motiv \"tváře a ramene\"). Na vršku tento vzor rámuje pruh geometrických ornamentů, které se jeví dost nahodile, ale při pozorném pohledu vytvářejí dojem pohybu a pokračování mimo bránu.
 (nahrál: Petr Kubík)
Bab Oudaia - Výzdoba brány je založena na typicky islámském rytmu, který vytváří napětí mezi překypujícím rozpětím oblouků a těžkým ohraničujícím obdélníkem samotné brány. Základní prvek brány tvoří pochipitelně oblouk, který se v tomto případě představuje sled tří, postupně stále zdobenějších oblouků. Po prvním - prosté podkově - následují dva bohatě zdobené. Ten vnější je vyzdoben typicky almohadským motivem darj w ktarf (motiv \"tváře a ramene\"). Na vršku tento vzor rámuje pruh geometrických ornamentů, které se jeví dost nahodile, ale při pozorném pohledu vytvářejí dojem pohybu a pokračování mimo bránu.
Královský palác
Královský palác
Mausoleum Mohammeda V.
Mausoleum Mohammeda V.
Věž Hassan
Věž Hassan
Brána do Mediny
Brána do Mediny

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA