A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maroko - Průvodce

Maroko je opravdu v mnohém zvláštní země. Není to ideální místo pro ty, kteří milují slunění na pláži a nicnedělání. Oceán není tak teplý jako Středozemní či Rudé moře. Rovněž od něj vanou větry.
Neznámé Maroko?, Příjezd do země, Doklady, Zdraví, Velvyslanectví ČR v Maroku, Turistické kanceláře, Čas, Elektřina, Na co si dát pozor

Neznámé Maroko?

Maroko je pro Čecha stále nedotčenou a exotickou zemí. Češi se sem ještě nenaučili jezdit, možná mají obavy právě z oné exotičnosti a z nebezpečnosti. Maroko však není o nic nebezpečnější než Tunisko nebo Egypt . Naopak, Maroko je bezpečná země, bezpečnější než středomořské evropské země. Kriminalita je nízká a násilí neobvyklé.

Maroko přesto disponuje takovými možnostmi, které nenabízí žádná jiná severoafrická země. Takovou rozmanitost v podobě moře, oceánu, velehor, pouště, římských památek či typicky arabských měst opravdu nikde nenajdete. Hotelových komplexů je zde zatím minimum, vyjma oceánského letoviska Agadir , proto je Maroko ideální pro poznání místní kultury i v oblasti aktivní dovolené. Možná je dobře, že ho Češi ještě nepoznali, cítíte se zde anonymní a od své vlasti si opravdu odpočinete.

V Maroku na každém kroku slyšíte francouzštinu a španělštinu. Francouzi a Španělé jsou zde nejpočetnějšími turisty. Za můj pobyt zde jsem nenarazila ani na jednoho Čecha, Slováka, Poláka či Rusa. Pouze na jeden německý pár a poté na již zmiňované Španěly a Francouze . To ovšem bylo před pár lety, nyni je situace jiná. Čechů, Slováků, Poláků či Rusů přibývá, nemluvě o Angličanech, Američanech i Australanech a dalších národností. Maroko je bezpečná země, pokud se ovšem chováte uvědoměle a cíleně nevyhledáváte nebezpečí, které se vám může stát osudným i v kterékoli jiné neevropské zemi.

Příjezd do země

Autobus, Auto, Letadlo

Autobus

Ještě v nedávné minulosti byly pro Čechy letenky velmi drahé, proto někteří dobrodruzi jezdívali do jihošpanělské Malagy a odtud trajektem do marockého Tangeru či do španělské enklávy – Ceuty či Melilly , které již leží na území Maroka.

Auto

Pokud si věříte, máte opravdu rád cestování a jste dobrý řidič, do Maroka můžete jet i autem. Je to dobrý způsob, jak procestovat zemi.

Je nutno si před odjezdem zkontrolovat platnost pojištění pro tuto zemi - na zelené kartě nesmí být přeškrtnuta zkratka „MA“. Pokud zelená karta v Maroku neplatí, je nejjednodušší a nejlevnější si na dobu cesty sjednat duplicitní krátkodobé pojištění (tzv. povinné ručení) u pojišťovny která Maroko zahrnuje. Sjednávat si pojistku až na marocké hranici je mnohem dražší a je spojeno s nepříjemným vyřizováním.

Letadlo

Letět do Maroka je bezpochyby ta nejlepší a nejméně náročná varianta. Pryč jsou doby, kdy ceny letenek pro Čechy byly značně vysoké. Pravdou je, že z Prahy přímé letecké spojení neexistuje (pouze s přestupem například ve Frankfurtu, Paříži, Mnichově či v Madridu). Pokud se ovšem umíte vzdát komfortu letu z Prahy a objevili jste výhody nízkonákladových společností, u kterých si můžete lety do Maroka koupit doslova za hubičku, můžete využít tuto, podle mne nejlepší variantu.

Například společnost Ryanair létá z Frankfurtu i ze španělské Girony do marockého Fesu a Marakéše. A jak do Frankfurtu či Girony? Do Frankfurtu můžete buď autobusem společností Student Agency anebo Eurolines, nebo vlakem (www.cd.cz, www.bahn.de). Ryanair ovšem nelétá z velkého mezinárodního letiště ve Frankfurtu, ale asi ze 100 km vzdáleného letiště v Hahnu, na které vás ovšem mohou dopravit přímé autobusy z Frankfurtu, které jezdí často (jízdní řády najdete na webových stránkách letiště v Hahnu: www.hahn-airport.de). Do Hahnu létá také Rynair z Bratislavy, takže se vám může stát, že když dobře sladíte termíny, můžete z Bratislavy do Hahnu doletět. Z tohoto letiště se létá do Fesu či Marakéše . Obdobně lze toto udělat i se španělskou Gironou, do které létá Ryanair z Bratislavy a nově i z Brna.

Do Maroka nelétá pouze nízkonákladový Ryanair, ale i Thomsonfly. Ten létá do přioceánského a pro turisty postaveného Agadiru přímo z londýnského letiště Gatwick nebo z anglického Bristolu. A na Gatwick či do Bristolu se můžete dostat například letem z Prahy s nízkonákladovou EasyJet.

Letecké cestování s přestupem nízkonákladovou společností není tak pohodlné než s jinými klasickými aeroliniemi (například s Air France, Iberia, Lufthansa, Alitalia), protože lety jsou naplánovány jedenkrát denně, někdy třeba obden, proto musíte více kombinovat termíny, abyste na další let zbytečně moc dlouho nečekali.

Výhoda klasických aerolinií je v tom, že poletíte z Prahy, bude vám navazovat další let a že dostanete v letadle občerstvení. Pokud ovšem nelpíte na odletu z Prahy, například společnost Iberia létá přímo do Maroka z Vídně. U nízkonákladových společností (Ryanair a Thomsonfly) občerstvení nedostanete, avšak můžete si ho v letadle zakoupit. Nelétá se přímo z Prahy, ale ceny letenek jsou daleko levnější než s klasickými společnostmi. Pokud tedy nemáte peníze nezbyt, je dobré si všechny možnosti letu prozkoumat a sledovat akční nabídky. Je ovšem i možné, že ceny letenek u klasických společností mohou být v akční nabídce, proto je dobré si všímat cen letenek i u těchto společností. Takovýto let s nízkonákladovou společností ovšem doporučuji spíše dobrodružnějším povahám, určitě se nehodí pro ty, kteří touží po klidu a pohodlí.

Doklady

Od 1. ledna 2005 byla pro občany České republiky zrušena vízová povinnost. Občan ČR může tedy v Maroku pobývat bez víza po dobu 90 dnů. Je ovšem nutné se v dané zemi přihlásit. To za vás dělají zaměstnanci hotelů a ostatních ubytovacích zařízení. Proto vždy po nástupu do nějakého ubytování po vás chce personál vidět váš pas, aby si opsal jeho identifikační číslo, a poté vám dají vyplnit ne příliš obsáhlý formulář.

Při příjezdu do Maroka na státních hranicích rovněž vyplňujete obdobný formulář jako po nástupu do ubytovacího zařízení. Nemějte z něho obavy, kromě vašich identifikačních údajů musíte ještě vyplnit, za jakým účelem jste do Maroka přijeli a v jakých místech se zde budete pohybovat. Proto je dobré znát adresy vašich ubytovacích zařízení, které vepisujete do formuláře na celnici.

Můžete se vám stát, že ztratíte anebo vám někdo ukrade pas. Potíže s tím spojené můžete minimalizovat, pokud jste si ho předem zkopírovali a máte jeho kopii. Kopie se doporučují i u letenek či dalších dokladů.

Zdraví

Hygienická pravidla, Voda, Očkování

Pokud se budete jako individuální turista detailně připravovat na cestu, rozhodně si dejte záležet na vaší lékárničce. Kromě klasických léků, jako jsou léky proti nachlazení, aspirin, desinfekce apod., je důležitý lék proti průjmům a rehydratační směs, což je prevence před dehydratací, k níž může dojít v důsledku průjmu.

Hygienická pravidla

Abyste eliminovali nebezpečí jakéhokoli onemocnění, stačí dodržovat zásady správné hygieny. Nic nezkazíte tím, když léky proti průjmům budete brát preventivně (při vzniku průjmu tyto léky často už nepomohou) a je rovněž dobré si každý večer dát štamprli nějakého silného alkoholu.

Voda

Někde je voda z kohoutku pitná, někde ne. Proto je lepší kupovat vodu balenou anebo ji převařovat. Pokud se ovšem budete stravovat v restauracích, tamní vodou kuchaři oplachují například ovoce a zeleninu. Nemějte ovšem strach. Pokud se budete stravovat v restauraci, která vypadá čistě, kuchaři a číšnici jsou upravení a je v ní dost hostů, restaurace je určitě v pořádku.

Já jsem Maroko procestovala jako individuální turistka, která se stravovala pouze v restauraci. Jedli jsme jak v restauracích dražších - čistě pro turisty, tak v restauracích pro místní, které již nebyly tak vyšperkované. Preventivně jsme užívali lék proti průjmům, každý den si dali štamprli alkoholu, pili jsme balenou vodu, ale stejně jsme si čistili zuby místní vodou a ovoce oplachovali rovněž v místní vodě. Žádný průjem nás nepostihl. Tím chci poukázat na organizovanou turistiku v luxusních egyptských hotelech, kde si hosté často objednávají stravu v podobě all inclusive a přestože jsou ubytování v luxusních hotelech s bazénem, trpí průjmem.

Pokud cestujete do odlehlých oblastí, kde by mohly být problémy s koupí balené vody, buď vodu převařujte anebo si pořiďte vodní filtr či chemické tablety.

Očkování

Pro cestu do Maroka není potřeba žádné speciální očkování a očkovací průkaz není na hranicích vyžadován. Avšak pokud hodláte navštívit nějaká odlehlá místa, ne pouze turistické oblasti, doporučuje se očkování na žloutenku typu A, B a na tyfus.

Velvyslanectví ČR v Maroku

Cenné informace, hlavně pro individuální turistiku, rovněž najdete na webových stránkách českého velvyslanectví v Maroku: www.mzv.cz/rabat. Velvyslanectví sídlí v Rabatu , ovšem ve Fesu a v Casablance též najdete honorární konzulát.

Turistické kanceláře

Pokud budete chtít získat informace přímo v Maroku ohledně nějaké destinace, existuje tady národní turistický úřad ONMT (Office National Marocain du Tourisme), na jehož internetových stránkách www.tourism-in-morocco.com najdete seznam poboček a další zajímavosti.

Čas

Oproti středoevropskému času je zde posun o jednu hodinu méně. Maročané již mají letní čas, který začíná v květnu, končí ale dříve než v Evropě s ohledem na to, kdy začíná Ramadán. Proto v létě může být o dvě hodiny méně.

Elektřina

Na většině míst je v zásuvce napětí 220 V, přesto se ale může stát, že v některých odlehlých částech země může být napětí 110 V. Tamní zásuvky jsou kompatibilní s našimi.

Na co si dát pozor

Pro ty, kteří se chovají obezřetně, je Maroko bezpečná země. Všude na vás číhá nebezpečí, ať se vypravíte na dovolenou do jižní Evropy či do Afriky. Jelikož je Maroko muslimská země na africkém kontinentu, je dobré si uvědomit určitá rizika a počítat s nimi.

Krádeže, Pašování zvířat, Drogy, Oblast Západní Sahary, Stopování, Fotografování

Krádeže

Do Maroka každoročně přijíždí čím dál tím více turistů, proto je potřeba si dávat pozor na vzrůstající kriminalitu, zvláště pak na kapsáře, strhávání kabelek či batohů anebo vykrádání aut. Proto si hlídejte své peníze, cennosti a pořiďte si kopie dokladů.

Dalších záludností se mohou dopustit i majitelé obchodů či půjčoven automobilů. Pokud budete v obchodě či v půjčovně platit kreditní kartou a nebude zde žádný terminál, prodejce si udělá kopii vaší karty a příslušné peníze vám z karty strhne. Avšak může se lehce stát, že vám strhne daleko více… Není nutné být stále ve střehu, ale je nutné si dávat pozor a zbytečně se nevystavovat případným problémům a potížím.

Pašování zvířat

Maročané jsou opravdoví obchodníci. Budou vám nabízet cokoli, a tak je možné, že vám vnutí i koupi zvířat (nejčastěji želv). Želvy jsou přísně chráněné a nesmí se ze země bez povolení vyvážet. Místní to samozřejmě vědí, ale pokládají vás za neinformovaného turistu.

Drogy

Na severu země, v pohoří Ríf, se hojně pěstuje marihuana, kterou místní nazývají kíf. A tak je možné, že vám ji budou pouliční prodejci nabízet ke koupi. Buďte ovšem obezřetní a za každou cenu ji nepřevážejte přes hranice. Držení a přeprava jakéhokoli množství drog je totiž trestná. Trest má několik částí: vězení v marocké věznici (až na 10 let), pokuta státu, pokuta Marocké tabákové režii a popřípadě propadnutí vozidla, v němž byla droga nalezena ve prospěch státu.

Oblast Západní Sahary

Na jihu Maroka až k Mauritánii se nachází území Západní Sahary, což je bývalá Španělská Sahara, kterou Španělé opustili v roce 1975. O území mělo zájem jak Maroko, tak Mauritánie. Mauritánie se ovšem území vzdala, a tak Západní Sahara připadla Maroku. Maroko muselo bojovat s místními rebely. Dodnes fakticky není určeno, zda území patří Maroku či je samostatné. OSN navrhlo referendum, které dodnes nebylo zorganizováno. Proto se nedoporučuje do těchto míst jezdit, výjimkou je pobřežní oblast. Pokud ovšem máte zájem do těchto míst jet, kontaktujte český konzulát. Velkou výhodou Západní Sahary je fakt, že je to v podstatě bezcelní zóna.

Stopování

Z bezpečnostních důvodů se v Maroku nedoporučuje stopovat. Pokud ovšem stopujete, může se stát, že po vás řidič bude chtít nějaké peníze. Raději předem si zjistěte, kolik bude po vás chtít, než abyste byli překvapeni. Podle nich jste přece bohatý turista z Evropy.

Fotografování

Pokud budete chtít fotografovat místní lidi, je možné, že jim to bude vadit a nebudou s tím souhlasit. V turistických lokalitách jsou na focení zvyklí, problémy mohou nastat v odlehlých oblastech. Maročané ovšem za pózování očekávají pár drobných.

Absolutní zákaz fotografování platí u královských paláců, včetně jejich plotů - hrozí konfiskace fotoaparátu bez náhrady a další problémy! Je nutná jistá obezřetnost, nejsou zde žádné výstrahy nebo cedulky upozorňující na zákaz fotografování. Také policejní budovy je zakázáno fotografovat.

Poslední editace textu: 14.7.2015 10:31
Další informace
REKLAMA